Elektromiogrāfija (EMG)

Sākums / Pakalpojumi / Elektromiogrāfija (EMG)

Elektromiogrāfija (EMG) – Izmeklējumi un Konsultācijas

Elektromiogrāfija (EMG)

Norise

Neirogrāfijas un elektromiogrāfijas metodes

Neirogrāfijas laikā mēra motoro un sensoro nervu impulsa vadīšanas ātrumu. Tiek izmantoti specifiski elektrodi, kurus novieto uz ādas. Noteiktā attālumā no elektrodiem ar stimulatora palīdzību stimulē nervu un pēc tam mēra laiku un attālumu, kuru veic impulss no stimulācijas uz reģistrējošiem elektrodiem. Papildus neirogrāfijas izmeklējumam iespējams veikt arī elektromiogrāfiju (EMG). Elektromiogrāfija ir diagnostiska procedūra nervu un muskuļu veselības novērtēšanai. EMG izmeklējuma laikā adatas elektrodu ievada tieši muskulī un pieraksta muskuļa elektrisko aktivitāti. EMG rezultāts var atklāt nervu un/vai muskuļu darbības traucējumus vai problēmas ar sinapsi (sinapse ir signāla pārraides vieta starp nervu un muskuli). EMG pārveido šos signālus grafikos, skaņās un skaitliskās vērtības, kuras ārsts tālāk analizē.

Kādēļ šīs metodes tiek izmantotas?

Jums ir nepieciešams veikt neirogrāfiju un/vai EMG, ja jums ir sekojošas sūdzības vai simptomi, kas var liecināt par nervu un/vai muskuļu darbības traucējumiem:

• tirpšana;

• nejutīgums;

• muskuļu vājums;

• muskuļu sāpes vai krampji;

• sāpes ekstremitātēs.

Neirogrāfijas vai elektromiogrāfijas izmeklējumi ir nepieciešami, lai palīdzētu diagnosticēt vai izslēgt sekojošas slimības:

• muskuļu darbības traucējumi – muskuļu distrofija, miopātija vai miozīts;

• slimības, kuras rada traucējumus muskuļa un nerva sinapsē – miastēnija;

• traucējumus nervos ārpus muguras smadzenēm (perifēros nervos) – karpālā kanāla sindroms vai perifēras neiropātijas;

• bojājumus, kuri ietekmē motoros neironus smadzenēs vai muguras smadzenēs – amiotrofā laterālā skleroziē vai poliomielīts;

• traucējumus, kuri ietekmē nervu saknītes – mugurkaulāja starpskriemeļu disku protrūzijas/trūces un spondiloze.

Iespējamās blaknes

Neirogrāfija un elektromiogrāfija (EMG) ir zema riska izmeklējumi un blaknes ir ārkārtīgi retas. Pastāv neliels asiņošanas, infekcijas un nervu bojājuma risks. Lai samazinātu iespējamās blaknes, tiek pielietoti vienreizējie adatu elektrodi.

Pirms izmeklējuma

Īpaša sagatavošanās izmeklējumam nav nepieciešama. Pirms tā rekomendē mazgāties, bet nelietot ādas losjonu vai krēmu. Jūsu ārsts izskaidros izmeklējuma būtību un norisi, piedāvās jums iespēju uzdot interesējošos jautājumus, kas varētu rasties. Jums tiks lūgts parakstīt piekrišanas veidlapu izmeklējuma veikšanai. Lasiet formu uzmanīgi un uzdodiet jautājumus, ja jums ir kādas neskaidrības.

Ja jūs plānojat savu elektromigrāfijas (EMG) izmeklējumu, jūs varat uzdot šādus jautājumus:

Vai man ir nepieciešams pārtraukt kāda medikamenta lietošanu pirms izmeklējuma?

Vai draugs/radinieks var būt kopā ar mani izmeklējuma laikā?

Piesardzības pasākumi

Pirms izmeklējuma informējiet neirologu:

  • ja jums ir elektrokardiostimulators vai cita elektriska medicīnas ierīce;
  • ja jūs lietojat asins recēšanu mazinošus medikamentus (antikoagulantus);
  • ja jums ir hemofilija vai asins recēšanas traucējumi, kuri izraisa ilgstošu asiņošanu;
  • ja jums ir plašas ādas infekcijas, jo pastāv infekcijas izplatīšanās risks no ādas muskulī;
  • ja jums ir citi iespējamie riski, kas ir saistīti ar Jūsu veselību. Tos nepieciešams apspriest ar ārstu pirms izmeklējuma veikšanas.

Izmeklējuma norise

Elektrodi. Neirologs izvietos virsmas elektrodus dažādās vietās uz ādas, atkarībā no tā, kur jūs atzīmējat simptomus. Neirologs var arī ievietot adatu elektrodus dažādās vietās muskuļos, vadoties no klīniskajiem simptomiem.

Sajūtas. Stimulācijas elektrodi veiks nerva stimulāciju ar minimālu elektrisku kairinājumu, kurš būs subjektīvi jūtams. Adatas elektrodu ievadīšana var izraisīt īslaicīgu nelielu diskomfortu vai sāpes, kas ilgst līdz adata tiek izņemta. Ja jūs uztraucieties par diskomfortu vai sāpēm, jūs varat lūgt neirologam īslaicīgi pārtraukt izmeklējumu.

Instrukcijas. EMG laikā neirologs var lūgt jums veikt izmeklējamā muskuļa kontrakciju, lai izvērtētu muskuļa elektrisko aktivitāti.

Pārbaudes. Pārbaudes var ilgt no 30 līdz 60 minūtēm.

Tiešsaistes resursi

Augstāk minētais teksts ir atsauce uz citām interneta mājas lapām (ALS Association, American Academy of Neurology – Public Education, Muscular Dystrophy Association, Myasthenia Gravis Foundation of America, National Institute of Neurological Disorders and Stroke, National Institutes of Health (NIH), National Library of Medicine), kas satur informāciju par EMG un neirogrāfijas procedūrām un ar tām saistīto veselības stāvokli. Mēs ceram, ka šī informācija var jums noderēt. Taču mēs nekontrolējam un neapstiprinām informāciju, kas ir sniegta šinīs tīmekļa vietnēs.

Elektromiogrāfija (EMG)
4.8 (96.25%) 32 votes