Atmiņas kabinets

Sākums / Pakalpojumi / Atmiņas kabinets

Atmiņas traucējumi

Pašlaik vairāk nekā 47,5 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo ar demenci un tiek prognozēts, ka šis skaits pieaugs līdz 75,6 miljoniem līdz 2030. gadam, un ticamāk, skaits vairāk nekā trīskāršosies līdz 2050. gadam.
Demence ir milzīga slodze ne tikai pašiem cilvēkiem, bet arī viņu aprūpētājiem un ģimenēm. Mūsdienās joprojām trūkst uzmanības un izpratnes par demenci vairumā valstu. (PVO 2015)
Demence un Alcheimera slimība (AD) kļūst izplatītas katru minūti. Ik 68 sekundes, kāds ASV pāriet no viegliem kognitīviem traucējumiem uz kādu no demences veidiem. Pamatojoties uz sekcijas rezultātiem, Alcheimera slimība ir trešais visbiežākais demences veids.
Simptomātiska ārstēšana pagaidām ir pieejama Alcheimera un Parkinsona slimību demencēm. Slimības pārveidojošas terapijas, kas var atlikt iestāšanos vai palēnināt slimības ātruma progresēšanu, joprojām ir klīnisko pētījumu stadijā. Diemžēl pagaidām nav slimības modificēšanas aģentu, kas ir pierādījuši efektivitāti, lai gūtu panākumus jebkurā neirodeģeneratīvo slimību gadījumā, bet optimāla aprūpe pacientiem ar demenci vai Alcheimera slimību atkarīga no mūsu pašreiz pieejamiem līdzekļiem.
Ne katrs atmiņas zudums vai demence ir saistīts ar Alcheimera slimību. Optimāla slimības vadība ir atkarīga no sarežģītas diferenciāldiagnostikas: viegli kognitīvi traucējumi, Alcheimera slimība, demence ar Levi ķermenīšiem, vaskulāra demence, primāri progresējoša afāzija, frontotemporāla demence, progresīva supranukleārā paralīze, corticobasala deģenerācija, normāla spiediena hidrocefālija, Jakoba – Kreicfelda slimības un hroniska traumatiska encefalopātija. Klīniska, laboratorijas un attēldiagnostika ir ļoti noderīga, sniedzot noradījumus šajā, dažkārt sarežģītajā, diferenciāldiagnostikas atmiņas traucējumu procesā.
Atmiņas traucējumu ne – farmakoloģiska un farmakoloģiska ārstēšana ir galvenais, kāpēc pacienti meklē aprūpi. Pacientiem un viņu ģimenēm ir nepieciešams sniegt ārstēšanas metodes, kas optimizē atlikušos izziņas resursus saviem mīļajiem.
Starp visvairāk kropļojošajām Alcheimera slimības iezīmēm un citiem kognitīviem traucējumiem, ir uzvedības un psiholoģiskie simptomi, kas parādās daudziem pacientiem. Vairāk nekā 90 procentu pacientiem ar Alcheimera slimību ir dažādu veidu uzvedības novirzes. Apātija, depresija, uzbudinājums, psihoze, uzbudināmība un miega traucējumi ir īpaši izplatīti.
Līdz ar to mūsdienu uzmanība atmiņas traucējumos ir vairāk vērsta uz viegliem kognitīviem traucējumiem, kas ir stāvoklis, kad kādam ir nelielas problēmas ar izziņu – kognitīvām spējām, piemēram, atmiņu vai domāšanu. Šīs problēmas ir vērtētas sliktāk nekā parasti varētu gaidīt par veselīgu personu viņu vecumā. Taču simptomi nav pietiekami smagi, lai ievērojami traucētu ikdienas dzīvi, un tāpēc nav noteikti kā demence.
Tiek uzskatīts, ka no 5 līdz 20 procentiem cilvēku virs 65 gadiem ir viegli kognitīvi traucējumi. Tas nav demences veids, bet cilvēkam ar viegliem kognitīviem traucējumiem ir lielāks risks, traucējumiem progresējot, lai attīstītos demence. Daudzi cilvēki, kas ir diagnosticēti ar viegliem kognitīviem traucējumiem, izmanto to kā iespēju mainīt savu dzīvesveidu un darīt visu iespējamo, lai samazinātu riskus viegliem kognitīviem traucējumiem, demences progresēšanu.

GK Neiroklīnikā Atmiņas kabinetā pieejamas neirologa – atmiņas traucējumu speciālista konsultācijas.

Atmiņas kabinets
4.9 (98.75%) 16 votes