Reibonis

Sākums / Kolēģiem / Reibonis

Reibonis var būt –

vestibulārs reibonis (vertigo, sistematizēts reibonis), kurš iedalās perifērā un centrālā. Parasti šo stāvokli pavada veģetatīvi simptomi – slikta dūša, vemšana, svīšana, arteriālā spiediena maiņas u.c. Vestibulāru reiboni izraisa labirinta, vestibulārā nerva, vestibulārā kodola un to saistību bojājums.

Nevestibulārs reibonis (pseidovertigo, nesistematizēts reibonis, angļu val. – dizziness), kuru parasti pacienti apraksta kā nestabilitāti, šūpošanos, priekšmetu svārstīšanos, sliktuma, tuvojošās bezsamaņas un tamlīdzīgas grūti definējamas izjūtas. Nevestibulāru reiboni izraisa citu nervu sistēmas daļu bojājums vai kompensācijas mehānismu traucējumi, kura rezultātā attīstās adaptācijas traucējumi. Iemesli var būt optisko impulsu dezintegrācija (optisks reibonis), sensori motora polineiropātija, ataksija (nelīdzsvars, nestabilitāte), globāla hipoperfūzija (presinkopāls stāvoklis), afektīvi kognitīvi traucējumi (psihogēns reibonis), epileptiska aktivitāte (kortikāls reibonis).

Mēs varam palīdzēt diferencēt, kāda veida reibonis ir jūsu pacientam, izmeklēt un ārstēt. Mēs piedāvājam neirologa konsultāciju, otorinolaringologa konsultāciju, ja nepieciešams, veiksim papildus izmeklējumus ar mūsdienīgu firmas Interacoustics aparatūru – audiometriju, timpanometriju un video galvas impulsa testu (vHIT Interacustics EyeSeeCam). Galvas un kakla asinvadu duplex sonogrāfija tiek veikta ar jaunākās paaudzes Philips ultrasonogrāfu.

Reibonis (vertigo un pseidovertigo) ir viena no biežākajām sūdzībām, kādēļ pacients apmeklē ģimenes ārstu. Pēc epidemioloģiskajiem datiem, reiboni atzīmē 20 – 25% no populācijas. Īpaši bieži šis simptoms ir sastopams gados vecākiem cilvēkiem. Taču tikai 15% slimnieku, ar sūdzībām par reiboni, ģimenes ārsti nosūta pie speciālistiem – neirologa vai otorinolaringologa (LOR). Ārstam ir svarīgi diferencēt reiboņa veidu – vestibulārs (vertigo) vai nevestibulārs (pseidovertigo), nosakot kādu anatomisko struktūru bojājums to izraisa, kāds ir tā cēlonis, jo no tā ir atkarīga ārstēšana un rezultāts. Jāatceras, ka reibonis ir viens no neviendabīgākajiem simptomiem, kas prasa precīzu izmeklēšanu.

Biežākie reiboņa iemesli

Perifērā vestibulārā sindroma cēloņi labirinta (iekšējās auss daļa) līmenī: labdabīgs paroksizmāls pozicionāls vertigo, Menjēra slimība, vestibulārs neirīts, neirolabirintīts (pēc vīrusu infekcijas), labirintīts (sekundārs mastoidīta vai vidusauss iekaisuma gadījumā), kinetozes, reibonis pēc ausu operācijām, vaskulāri (apasiņošanas) traucējumi labirintā – išēmija a. labyrinthi baseinā, asinsizplūdums, perilimfātiskā fistula, traumatiski dzirdes kauliņu un citi traumatiski bojājumi, attīstības anomālijas un iedzimtas slimības, ototoksiski/vestibulotoksiski medikamenti, audzēji.

Perifērā vestibulārā sindroma cēloņi n. vestibularis līmenī: infekcijas, reakcija uz iekaisumu blakus audos, audzēji, cistas, nerva kompresija ar artēriju vai vēnu. Simptomi ir līdzīgi kā pie trigeminālas neiralģijas – īslaicīgas (dažas sekundes līdz minūtes) sistematizēta reiboņa lēkmes.

Biežākie centrālā vestibulārā reiboņa cēloņi: akūti išēmiski cerebrāli asinsrites traucējumi, stumbra encefalīts, stumbra audzēji, stumbra traumas un to sekas, deģeneratīvas CNS slimības, kraniospinālās pārejas patoloģijas – piemēram, Arnolda-Chiari malformācija.

Nevestibulāra reiboņa biežākie iemesli

Optisks reibonis: strauja acu ābolu muskuļu paralīze, izteiktas refrakcijas izmaiņas, redzeslauku defekti, katarakta, makulāra deģenerācija.

Presinkopāls reibonis: ortostātiska un citas ģenēzes hipotensija, kardiogēnas slimības – sirds ritma traucējumi, sirds mazspēja, izteikta aortas stenoze, medikamenti – hipotensīvie, psihotropie, hipovolēmija, asins sastāva izmaiņas – anēmija, hipoglikēmija, hipokapnija, vazovagālas sinkopes.

Psihogēns reibonis: hiperventilācija saistībā ar trauksmi, afektīvi kognitīvi traucējumi.

Līdzsvara un koordinācijas traucējumi: polineiropātijas, ataksijas.

Kortikāls reibonis: epileptiska aktivitāte deniņu daivas garozā.

Vestibulārā reiboņa ārstēšana

Vestibulārā reiboņa cēloņi un asociētās slimības

Reiboņa aprūpes taktika: izmeklēšana un diagnostika

Reibonis
4.8 (95.56%) 9 votes